Tehran Magazine Issue # 1028 Jazmin

Jazmin is an Iranian American pop/electronic jazz recording artist, Model actress, Television Host dancer and fashion designer

من و تو چهارمين آلبوم جزمين  ليدي گاگاي ايراني  انتشار يافت
‌”‌جزمين” خواننده ‌پاپ و مدرن كه گروه داعش حكم قتل او را صادر كرده است

گفت و گو از: سعيد

• وقتي <جزمين> بدون ادعا و بي سر و صدا كار خوانندگي را در لس آنجلس آغـاز كرد عده اي با شك و ترديد به موفقيت او به عنوان دختري جوان كه تازه وارد دنياي موسيقي شده است نگاه مي كردند.
چنيـن نگـاهي به موفقيت <جزمين> با توجه به جذب نسل جوان ايراني به موسيقي هاي غربي و ملل مختلف كه از هر گوشه لس آنجلس به گوش مي رسيد و رسانه ها را به اشغال خود درآورده بود چندان بي دليل به نظر نمي رسيد. اما خيلي زود شاهد بوديم كه <جزمين> يك شبه راه درازي را با پشتكار، اعـتـمــاد بــه نـفـس و بـه ظـهـور رسـانـدن استعدادهاي دروني خود پشت سر گذاشت و به يكباره توجه نسل جوان ايراني و خانواده آن ها را به سوي خود جذب كرد.
دلـيــل چنيـن مـوفقيتـي ارائـه كـارهـاي متفاوتي از <جزمين> بود كه مي كوشيد در كـنـار دريـاي مـوسـيـقـي غرب و كشورهاي آمـريكاي لاتين كه مورد توجه نسل جوان ايراني بود، اين نسل از فرهنگ و هنر ايران دور شده را كه خود هم از همان نسل بود، دوباره با ترانه هايي كه ريتم مورد علاقه آنان را دارد و با كلمات فارسي همراه است به فرهنگ و هنر كشوشان نزديك كند. به همين دليل او راه در ميدان تازه اي گذاشت كه بسياري را هم با خـود به اين ميدان كشيد تا پا به پاي هم حركت كنند.
از <جـزمـيـن> كـه دختري خودساخته، آزاديـخـواه و مـبـارز از سـرزمـيـن كردستان كشورمان است مي پرسم:
‌ *‌بعد از اين همه موفقيت چه احساسي داري؟
‌ -‌احساس مسئوليت بيشتر در ارائه كارهاي بهتر كه نمونه اش آلبوم جديدم به نام <من و تو> است.
‌ *‌اين چندمين آلبوم توست؟
‌ -‌چهارمين آلبوم كه براي آن زحمت زيادي كشيده شده است. يعني حاصل كار يك تيم كاملا حرفه اي و مسئول است كه همه مدت ها براي تهيه آن در تلاش بوديم.
‌ *‌دوست داري در مورد اين تيم پرتلاش اطلاعات بيشتري بدهي؟
-‌چرا كه نه؟! اين آلبوم محصول MTC Knakout ‌است كه امور فني آلبوم زير نظر فرخ آهي و آرا انجام گرفته و موزيك ويديوها را به صورت زيبايي كوجي زادوري كارگرداني كرده است.
‌ *‌آلبوم <من و تو> چند آهنگ دارد؟
‌ ‌- 12 آهنگ شاد و يك آهنگ آرام كه هر كسي آن را شنيده مانند بقيه آهنگ ها از آن لذت برده است.
‌ *‌آهنگسازان چه كساني هستند؟
‌ -‌براي آلبوم من و تو چهره هاي سرشناس موسيقي مانند فرخ آهي، اردشير فرح، م.جانلو، فرشيد اوجي، پرويز رحمان پناه، و جانا سنگ تمام گذاشته اند كه در همين جا از همه عزيزاني كه نام بردم تشكر مي كنم.‌ ‌
* از كار آهنگسازان داخلي هم به مانند برخي از خواننده ها استفاده مي كني؟
-بله. اما بيشتر ترجيح مي دهم با آهنگساران خارج از كشور كاركنم. ‌ ‌

* نظرت در مورد كنسرت خوانندگاني كه از ايران مي آيند و در خارج از كشور برنامه اجرا مي كنند چيست؟
– من هم مثل بقيه مي دانم كه اين كنسرت ها سفارشي است وافرادي غير مستقيم از طرف دولت در برگزاري آن ها دست دارند كه به نوعي كنسرت هاي دولتي است.
*و هميشه هم مي گويند سولدات شده است!
– چرا نگويند؟! چون پشتوانه دارند و بيشتر جمعيتي هم كه به ديدن اين كنسرت ها مي روند همان وابستگان و طرفداران رژيم هستند كه به اينجا آمده اند و هم در راي دادن ها شركت مي كنند و هم به ديدن كنسرت ها و نمايش فيلم هاي دولتي مي روند كه گويا حالا جلويشان را گرفته اند و يا قرار است بگيرند. اما در كنسرت هاي خوانندگان خارج از كشور مردمي كه سالن ها را پر مي كنند افرادي هستند كه با جان و دل از هنرمندان دور شده از وطن استقبال مي كنند و با آن ها همصدا مي شوند.
‌ *‌خب حالا از ترانه سراهاي آلبوم جديدت من و تو بگو كه چه كساني هستند؟
‌ -‌فريدون عليخاني، كوجي زادوري، جانا، احسان خلقي، مسعود فردمنش، مريم حيدر زاده و پاكسيما.
‌ *‌حتما اولين روزي را كه خوانندگي كردي به ياد داري؟
‌ -‌بله، با چه هيجان و بيم و اميدي خودم را آماده مي كردم. از قبل هم به دنبال شعر و آهنگ بودم. خلاصه كلام اينكه از هيجان مي لرزيدم. بعضي ها به شكستم اطمينان داشتند و يا در كارم كارشكني مي كردند ولي من با اعتماد به نفسي كه داشتم ادامه دادم و اولين آهنگم كه به نام ” بذار باهات برقصم” به بازار آمد گل كرد و شهبال شب پره بنيانگذار گروه بلك كتز گفت : ما هم در اول كار با مخالفتهايي روبرو شديم ولي بلك كتز با تمام كارشكني ها موفق شد و هنوز هم به راه خودش ادامه مي دهد و جزمين هم همان حالت را دارد ضمن آنكه او ده بيست سال از زمان خودش جلوتر است.
‌ *‌و تو هم امروز در نقطه اي قرار گرفته اي كه همه جا از تو، آهنگ هايت و موزيك ويديوهايت صحبت مي كنند. به راستي اين موفقيت را در چه مي بيني؟!
‌ -‌علاقه- پشتكار- عشق به موسيقي- عشق به شاد كردن مردم- عشق با زمان حركت كردن.
‌ *‌با خبر شدم كه اين عشق به خاطر يك موزيك ويديو كه سال گذشته تهيه كردي برايت در دسر ايجاد كرد. ممكنه خودت توضيح بدي داستان چيست ؟
‌ -‌من كه خودم كُرد هستم براي كُردهاي عزيزم يك آهنگ كُردي به نام- وي وي خواندم تا آن را به هموطنان كرد و كردهاي كشورهاي ديگر تقديم كنم كه خوشبختانه خيلي مورد استقبال قرار گرفت و از كردستان دعوت نامه گرفتم تا براي كردها كنسرت اجرا كنم. اما چون موزيك ويديوي اين آهنگ يك فضاي كاملاً تفاوت داشت مسئله ساز شد. 

متفاوت بودنش در چه بود؟
‌ -‌موزيك ويديو در يك پايگاه هوايي آمريكا در كاليفرنيا در كنار هواپيماهاي جنگنده فيلمبرداري شده بود و از طرفي من در لباس ارتشي مي خواندم و دخترهاي زيباي كرد هم با شلوارك كوتاه مي رقصيدند و شادي مي كردند. در قسمت دوم آهنگ نيز من در كنار دخترها نيمه برهنه مي خواندم كه اين قسمت در استوديوي كوجي فيلمبرداري شده بود. درباره اين موزيك ويديو مجله هاي كردستان نوشتند و با من مصاحبه كردند. يكي از مجله ها به نام “كاوه” در ان باره مفصل نوشت و عكسهايي از اين موزيك ويديو را هم چاپ كرد و توضيح داد كه جزمين به دختران كرد پيام مي دهد در حاليكه من تمام كلامم كلام صلح بود. ولي گروه داعش كه اين مصاحبه ها و عكسهاي نيمه برهنه را ديده بود روي فيس بوك ها تهديد كرد كه قتل جزمين مجاز است و بايد اعدام شود.
‌ *‌و بدين ترتيب برنامه كنسرت لغو شد؟
‌ -‌با وصف چنين تهديدي من هنوز مي خواستم به كردستان بروم كه براي كُردهاي عزيز كنسرت بدهم اما ‌اف بی ای ‌كه در جريان ماجرا بود اجازه نداد و من هم مجبور به پذيرفتن شدم.
‌ *‌هنوز هم از اين تهديد مي ترسي؟
‌ -‌من يك دختر كُرد هستم كه مثل همه دخترهاي كُرد هميشه به دنبال آزادي هستم و آزاديخواهان را هم ستايش مي كنم. اما چون درآمريكا زندگي مي كنم به چنين تهديدهايي بها نمي دهم و تنها از اين ناراحتم كه نتوانستم در ميان مردم كردستان حاضر شوم و از نزديك براي آنها برنامه اجرا كنم.
‌ *‌تو يك موزيك ويديوي جنجالي هم داشتي كه در آن بيكيني تو از پرچم آمريكا تهيه شده بود و آن هم سر و صدا كرد.
‌ -‌پوشيدن مايو با رنگ پرچم امريكا يك پيام سياسي داشت كه براي نزديكي مردم دو كشور بود.
‌ *‌چنين كاري نياز به يك فهم سياسي و جسارت دارد كه فقط تو جرئت ارائه آن را داري و به همين خاطر است كه به تو لقب ليدي گاگاي ايراني داده اند. خودت از داشتن چنين لقبي خوشحال هستي؟
‌ -‌من از مردم محبت هاي زيادي ديده ام و هميشه مرا در هر شرايطي حمايت كرده اند. من خوشحالم كه آنها به رفتار و كردار و كارهاي من براي ارائه بهترين هايم توجه مي كنند و براساس آن به من لقبي مي دهند كه انتخاب شده خودشان است. بنابراين وقتي گفتند تو شبيه ليدي گاگا هستي و به من لقب ليدي گاگاي ايراني دادند خوشحال شدم و آن را پذيرفتم چون به خواسته آنها احترام مي گذارم و هميشه هم سعي كرده ام كارهايم براساس خواسته آنها باشد به ويژه نسل جوان كه خودم هم از همين نسل هستم و مثل آن ها به نوآوري و تنوع اهميت مي دهم و هميشه دنبال كارهاي متفاوت هستم.
‌ *‌كارهايي كه تو خوب آنها را مي شناسي و با توجه به زمان و خواسته مخاطبانت آهنگ هايت را مي خواني و برايشان هم موزيك ويديوهاي متفاوتي تدارك مي بيني. حتي براي آنها به زبان انگليسي ترانه مي خواني كه خيلي هم مورد توجه قرار گرفته است.
‌ -‌حتما شما مي دانيد كه خواندن ترانه با زبان انگليسـي كـار سـاده اي نيسـت. بعضي از خوانندگان انگليسي زبان گاه ترانه هايي را به زبان فارسي مي خوانند كه به خاطر لهجه آنها بـراي شنـونـده عجيـب وغريب است و به گوششان نا آشنا مي آيد. ما فارسي زبان ها هم با شنيدن آنها ضمن لذت بردن خنده امان مي گيرد. اما من ترانه هاي انگليسي را بدون لهجه و با انتخاب كلامي پر مفهوم ادا مي كنم كه خيلي ها به من مي گويند اصلاً نمي توانند تشخيـص بـدهند ترانه را يك فارسي زبان خوانده است. در همين جا به شما بگويم كه در حال تمرين يك آهنگ به زبان انگليسي هستم كه به زودي به عنوان سورپرايز به دوستدارانم تقديم مي كنم. البته من زبان هاي آلماني و هلندي را هم مي دانم و با اين زبان ها هم خوانده ام و آرزويم اين است كه روزي به عنوان يك خواننده اينترنشنال روي صحنه ها حاضر شوم.
‌ *‌تو شايد تنها خواننده اي باشي كه پنج زبان را مي داند كه اين هم نشانه با زمان پيش رفتن است تا بتواني با همه فرهنگ ها آشنا شوي.
‌ -‌در كار هنري آموختن و ياد گرفتن نقش مهمي بازي مي كند كه بايد اعتماد به نفس را هم به آن اضافه كرد چون اعتماد به نفس در هر مرحله زندگي سرنوشت ساز است و همه بايد به آن تكيه كنند.
‌ *‌بعد از سرزبان افتادن اولين آهنگت يك آلبوم از تو بيرون آمد اسمش چي بود؟
‌ -‌عشق سفيد. بعد از عشق سفيد دو آلبوم ديگر هم به نام هاي <جزمين> و <بازي> از من منتشر شد و آلبوم ”من و تو“ هم كه اخيرا انتشاريافته چهارمين آلبوم من است.
‌ *‌شش سال پيش از تلويزيون شروع كـرده بودي. دلت براي كار قبلي تنگ نشده؟
‌ -‌دلم كـه تـنـگ شـده… چـون مـن كـار تلـويـزيوني را دوست دارم و كار كردن در تلويزيون براي من به منزله دانشگاه بود چون خيلـي چيـزهـا آمـوختـم امـا عشـق مـن به خوانندگي خيلي از قبل از كار در تلويزيون شروع شده بود ولي با شخص دلسوزي كه بتوانم به او تكيه كنم و مرا در اين راه ياري دهد روبرو نمي شدم تا آنكه خوشبختانه با آقــاي شـهـرام هـاشمـي زاده مـديـر شبكـه تلويزيون ملي برخورد كردم كه در كليه زمينه ها به من راهنمايي و كمك كرد و نتيجه تلاش هـاي او سبب شد تا قدم درستي به دنياي موسيقي بگذارم كه هيچوقت زحمات ايشان را فراموش نمي كنم و خودم را مديون او مي دانم. الان هم آنقدر درگير كارهاي خوانندگي و اجراي برنامه هاي مختلف شده ام كه به كارهاي ديگر فكر نمي كنم.
‌ *‌يكي از امتيازات خوب تو طراحي لباس ها در موزيك ويديوهاست كه شنيده ام همه را خودت طراحي مي كني. درست است؟
‌ -‌من نسبت به تهيه لباس ها در هر موزيك ويديو كه هركدام فضاي ويژه خود را دارد بسيار حساس هستم و همه را همانطور كه بايد باشد طراحي مي كنم و بعد برايم تهيه مي كنند. حتي از مدل هاي من ديگران كپي مي كنند و در موزيك ويديو ها و مهماني ها آن را مي پوشند.
‌ *‌درمورد آرايش مو و صورت چي؟
‌ -‌نه اين كار را من انجام نمي دهم ولي هربار از يك مكاپ آرتيست كمك مي گيرم و من تقريباً از هنر بسياري از مكاپ آرتيست ها بهره مي برم.
‌ *‌البته من نديده ام ولي برخي دست اندركان مي گويند كه آرايش و لباس هاي جزمين براي خيلي ها الگو شده. راستي الان يك سئوال به ذهنم رسيد كه بايد بپرسم. مي گويند جزمين نام هنري توست و نام اصلي تو چيز ديگري است. درست است؟
‌ -‌نام من “جزمين فروزنده” است و من نام اولم را براي كارهاي هنري ام انتخاب كرده ام.
‌ *‌سئوال آخر! جزمين اين دختر جسور كرد چگونه از آمريكا سر درآورد؟
‌ -‌مـن پنـج سـالـه بودم كه از محل تولدم كردستان از ايران خارج شدم. اول به آلمان رفتيم و در آلمان درس خواندم و در سال 2002 به آمريكا آمدم و دوران نوجواني خودم را در لـس آنجلـس گـذرانـدم و امروز هم با حمايت و پشتيباني شهرام هاشمي زاده كه در زندگي هنري ام نقش بزرگي ايفا كرده به عنوان يك هنرمند در خدمت جامعه هستم.
‌ *‌با آرزوي موفقيت هاي بيشتر براي ليدي گاگاي ايراني از تو خداحافظي مي كنم و اميدوارم به زودي سرگرم مقدمات تهيه آلبوم پنجمت بشوي.
‌ -‌با تشكر از شما و مديريت مجله تهران براي انجام اين مصاحبه قبل از رفتن هم مي خواهم از طريق مجله خوب تهران بار ديگر سال نو و فـرا رسيـدن موعد پسح ، عيد پاك و عيد رضوان را به هموطنان عزيزم تبريك گويم و به همه آنها بگويم كه دوستشان دارم و روز به روز از حمايت هاي صميمانه اشان انرژي مي گيرم.
* جزمين جان يك سئوال ديگر! براي آينده برنامه اي داري؟
– چه خوب شد كه پرسيديد! چون در ماه سپتامبر در لس آنجلس يك كنسرت دارم كه به موقع خبرش را به شما خواهم داد.
* خبر خوبي بود و منتظر سپتامبر و كنسرت تو هستيم.
– به اميد ديدار دركنسرت ماه سپتامبر

In 2011, Jazmin released her first album, titled Love in white (Farsi and English “It Is The Time”), which became a commercial success, in part thanks to the popularity of her first single (Farsi and English: “Love story”
Jazmin is an Iranian American pop/electronic jazz recording artist, Model actress, Television Host dancer and fashion designer.She moved to Germany when she was 5 years old’ Born in( Iran’ Kurdistan ) and raised in Germany, she enrolled in various performing arts school and was first exposed to singing and dancing competitions as a child at age ten in Germany..
She is known through her music for her sex appeal, provocative mannerisms and image..
Jazmin has also performed duets with American singers, including Ray J because she works with American producer and singers from USA and sometimes also cover songs by them, either together with them or with their permission ..

Artist Jazmin is starting to put the final touches on her new album, through which she cooperates with a number of distinct composers and arrangers..
Outside her singing career she has worked in several TV Stations as a television host, and also featured in ads with the football superstars..
Thousands of fans were there to see her performance last march in FL..
However the most successful single hit to date of Jazmin which made her widely popular is from the album Love in white – “Ma Mikham” the top charter and voted for Song of the Year by MTC Channel and MZM.

https://www.instagram.com/jazminmusicofficial/

 

https://www.facebook.com/JazminMusic/